Categories: Narzędzia ogrodnicze

Piła do gałęzi

Wiosna to czas, kiedy większość z nas rozpoczyna gruntowne porządki. W zależności od tego gdzie mieszkamy, porządki to mogą obejmować mieszkanie w bloku, ewentualnie posprzątanie balkonu. Większa praca czeka nas jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym a do tego z dużym ogrodem. Jak rozpocząć wiosenne porządki? Najlepiej dobrze się do tego przygotować. Najpierw należy wybrać odpowiedni do tego moment. Długi weekend, na który nie mamy większym planów. Akurat nikt nie zaprosił nas na sobotni wieczór ani też nie umówiliśmy się na wyjście ze znajomymi do kina czy teatru. Może akurat dzieci nocują u dziadków albo mąż wyjechał w delegację i mamy za dużo wolnego czasu.

Ustalenie dogodnego terminu wiosennych porządków jest pierwszą sprawą na naszej liście zadań do wykonania. Jak już ustalimy kiedy będziemy gruntowanie sprzątać należy zastanowić się co chcemy posprzątać. Czy chcemy aby było to powierzchowne posprzątanie tylko tych części mieszkania, które widać na pierwszy rzut oka czy też zabierzemy się za dawno nieotwierane szafy i pawlacze, w których zalega niezliczona liczba niepotrzebnych nam rzeczy.

Jeśli zdecydujemy się na tą drugą opcję to musimy zastanowić się co w pierwszej kolejności chcemy posprzątać. Na każdy dzień zaplanujmy realną do wykonania liczbę zadań, tak aby wiosenne porządki nas nie przerosły. Na przykład ustalmy, że dziś posprzątamy wszystkie szafy z ubraniami a pokój dziecięcy i garaż zrobimy w przyszłym tygodniu. Do sprzątania warto również zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Poza środkami czyszczącymi powinny to być w dużej liczbie worki na śmieci i kartony. Wiem z doświadczenia, że większość rzeczy które trzymamy w nieotwieranych szafach nie jest nam potrzebna i już nigdy nam się nie przyda. Nie rozczulajmy się nad ubraniami, których dawno nie nosimy. Jeśli czegoś nie założyliśmy przez rok i jest duże prawdopodobieństwo, że już tego nie założymy nigdy. To samo dotyczy rzeczy, do których chcemy jeszcze schudnąć. Wiem z doświadczenia, że to się nie sprawdza.

Innym etapem wiosennych porządków jest sprzątanie ogrodu. Tu sprawa wygląda podobnie, czyli musimy zaplanować czas, kiedy będziemy mogli zająć się ogrodem jak również należy przygotować niezbędne narzędzia. Tym razem będzie to piła do gałęzi i maść ogrodnicza. Będąc w ten sposób przygotowanym można wykonać pierwsze wiosenne cięcie.