Categories: Rośliny ogrodowe

Ogród to zajęcie na cały rok

Ogród to miejsce relaksu i obcowania z naturą. Piękny i zadbany ogród to także wizytówka naszego domu i dopełnienie całości jego wyglądu.

Aby jednak to miejsce mogło pełnić swoją funkcję wymaga poświęcenia czasu i pracy. Każdy w zasadzie sezon w ogrodzie to inny rodzaj prac i porządków. Już koniec zimy to początek prac przy drzewkach owocowych. Pierwsze opryski można robić gdy temperatury zaczną być dodatnie. Na takie opryski warto wybrać bezwietrzny dzień w którym nie będzie opadów. Kolejne prace wiosenne będą związane z uporządkowaniem pozostałości po zeszłorocznych roślinach, przekopaniem grządek warzywnych czy przycięciem niektórych roślin. Plewienie chwastów to nieodłączny element prac w ogródkach w których sadzimy coś więcej niż trawa. Jesienią prac w ogrodzie jest zdecydowanie najwięcej. Po całym okresie wzrostu i rozkwitu ogród przygotować trzeba do okresu wegetacji, zabezpieczyć rośliny przed mrozem, zastosować odpowiednie wymogi pielęgnacji poszczególnych roślin.

Kwiaty są piękną ozdobą, pozwalają na piękny zapach w ogrodzie a dobierając ich miododajne gatunki zaprosimy pszczoły i motyle na ucztę w naszym ogrodzie. Niezależnie czy nasz ogród to rabaty pełne w ozdobne kwiaty, czy drzewka ozdobne lub owocowe to i tak rośliny te będą wymagały z naszej strony pielęgnacji i stosowania odpowiednich środków ochrony roślin. Dobierając nawozy i preparaty które mają chronić nasze rośliny oraz wpływać na ich lepszy wzrost warto uwzględnić indywidualne preferencje konkretnych roślin.

Coraz modniejsze w ostatnich czasach staja się kompostowniki. Materiał który tam zostaje wrzucany jest to naturalny nawóz dla większości roślin w ogrodzie. Wzbogaca on rośliny w naturalne mikroelementy które pozytywnie wpływają na ich rozrost i chronią przed szkodnikami.

Kompost zajmie niewiele miejsca w naszym ogródku a jednocześnie bazuje on na resztkach jakie i tak produkujemy w naszym gospodarstwie domowym. To naturalny nawóz z naturalnych składników. W chwili obecnej wiele gmin realizując wytyczne ochrony środowiska i wykorzystywania naturalnych surowców proponuje zniżki w opłatach na wywóz śmieci dla osób które założą kompostownik w swoim ogrodzie. Decydując się jednak na specjalistyczne nawozy i środki ochrony roślin warto także mieć na uwadze jaki wpływ mają one na środowisko i na jakich składnikach bazują.